Poniżej linki do samouczków w postaci filmów, kliknij na link, aby rozpocząć pobranie pliku. Dokumentacja programu Geolisp znajduje się w katalogu c:\Geolisp\Doc\.

·       Kalibracja i wektoryzacja

Szkolenie 19.04.2024.  Omówienie pasków narzędzi, tworzenie własnych. Kalibracja rastra, praca w tle, transformacja rastra. Przycięcie do godła, ukrycie, ramka. Wsadowa zmiana cech wielu rastrów. Wektoryzacja w programie BricsCAD.

·       Modelowanie TIN w BricsCAD

Szkolenie 15.03.2024.  Tworzenie powierzchni TIN na podstawie: obiektów mapy, plików tekstowych i chmur punktów. Opcje generowania i wygładzania izolinii. Wizualizacja powierzchni, mapa hipsometryczna. Kriging.

·       Programy fotogrametryczne

Szkolenie 16.02.2024.  Podstawy obsługi wybranych programów fotogrametrycznych (Agisoft, TBC, UASMaster, Pix4D, ReCap), np. jak z pomiarów dronem uzyskać rysunek i objętość hałdy w CAD. Omówienie ostatnich zmian w programie Geolisp.

·       Parcele geologiczne, typy węgla

Szkolenie 28.04.2022.  Dobranie szerokości linii na wydruku. Zmiany w prawie: parcele geologiczne, typy węgla. Wprowadzenie działek, budynków i granic z internetowych baz danych. Wykres miąższości ściany. Komunikacja z programami EDBJ (Excel - wykres Gantta).

·       Lokalizacja działek katastralnych

Szkolenie 17.12.2021.  Zaproszenie do studiowania geodezji na Politechnice Śląskiej. Jak zwiększyć czytelność mapy poprzez dobór szerokości linii, dobranie kolorów i przeźroczystości. Usługa lokalizacji działek katastralnych. Wizualizacja opisów wyrobisk w przestrzeni trójwymiarowej. Funkcjonalności BricsCAD v.22: Civil i chmury punktów.

·       Kontrola danych dodatkowych

Szkolenie 11.12.2020.  Dane dodatkowe to np. nazwa pokładu, numer punktu, metr bieżący, których nie widać, ale są dołączone do obiektu mapy. Omówiono jak sprawdzić kto i kiedy wprowadził dany element na mapę. Jak wyszukać, opisać, skontrolować, poprawić dane dodatkowe. Jak wstawić obiekt podając metr bieżący wyrobiska zamiast współrzędnych.

·       Komunikacja między AutoCAD-em i Excelem.

Szkolenie 14.05.2021. Omówiono jak przenieść swoje dane z Excela na mapę i z powrotem.

·       Wstawienie wstrząsów na mapę, informowanie kluczowych pracowników.

Znaki umowne stosowane na mapach, wstawianie wstrząsów z Excela, wyszukanie obiektów spełniających zadanie kryteria, widok przestrzenny, wstawienie ramki, wysłanie SMS / maila z mapą do kluczowych pracowników.

·       Transformacja mapy, obiektu, rastra, pliku ze współrzędnymi

Definicje, układy współrzędnych w Polsce i w górnictwie. Transformacje na podstawie współczynników lub punktów dostosowania. Transformacja obiektu, mapy, pliku tekstowego, rastrów. Transformacja w MS Excel. Geonet, Unitrans, programy w Ośrodkach geodezyjnych. Kalibracja rastrów z jednoczesną transformacją. Transformacja w AutoCAD MAP.

·       Ortofotomapa. wstawianie danych ze stron internetowych

Wstawienie zdjęć lotniczych i innych danych z ogólnodostępnych stron internetowych np. Geoportalu. Wektoryzacja ortofotomapy.

·       Wstawienie do AutoCADa danych ze stron internetowych

Szkolenie 13.11.2020. Pokazano jak wczytać rastry, ortofotomapy, dane branżowe i ewidencyjne na swoją mapę. Na podstawie ze stron internetowych, formatu shapefile i gml.

·       Przygotowanie map numerycznych do wydruku

Szkolenie 26.02.2021. Dostosowanie położenia i wielkości ikonek. Korespondencja seryjna w MS Word. Przygotowanie map do wydruku - dostosowanie grubości linii. Widoczność klamer w miąższościach. Ukrycie kreskowań pod opisami. Lokalny układ współrzędnych.

·       Budowa przestrzennego modelu wyrobisk

Szkolenie 11.12.2020. Szereg różnych sposobów wykonania modelu przestrzennego szybów, wyrobisk korytarzowych i eksploatacyjnych: na podstawie osi wyrobisk, przekrojów wyrobiska, z wykorzystaniem ociosów i skaningu laserowego. Opisano wykorzystanie kot wysokościowych i modelu złoża. Omówiono sposób przedstawienia w modelu: maszyn, tam i urządzeń, miejsc wstrząsów, przekroi geologicznych, parcel eksploatacyjnych, szybów, otworów itp.

·       Obliczenie objętości hałd, model terenu

Szkolenie 09.10.2020. Tworzenie siatki trójkątów (działa w AutoCAD-zie i BricsCAD-zie); linie nieciągłości, zakres i obwiednia; obliczanie objętości,

błąd pomiaru objętości, mapa hipsometryczna, generowanie warstwic, wykrywanie zalewisk.